Барабаните на ноќта
Бегемот

Барабаните на ноќта

Шифра на артикл: 052654
Баркод: 9786084869733
Код на производителот: 52654
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Само од дрвото бел јавор што расте на осојните страни на босанските планини , италијанските мајстори можеле да изработат виолини чиј звук може да се спореди со имагинарно божјо пеење . За тоа дрво , за сараевските ноќи и за петте години живот во Сараево , од 1914 до доцна есен 1919 година , во своето монументално дело Дневници на сараевските ноќи , пишува шумарот и следбеник на млада Босна - Јосип Губерник .Откако го напуштил Сараево за Губерник не се знае реcчиси ништо , освен дека заминал во Аргентина во 1920 година и дека неговите Дневници биле една од првите книги издадени по втората светска војна , а нејзиното второ издание исчезнало во воениот виор на деведесеттите . Во романот Барабаните на ноќта насловен како и никогаш пронајдениот ракопис на романот од Тин Ујевиќ , Милјенко Јерковиќ создава приказна што одеднаш , како и фамозните Дневници станува стварна .Барабаните на ноќта се и студија за времето и за луѓето но пред се , за една изгубена епоха .
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Миленко Јерговиќ
Издавач Бегемот
Димензија A5
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници126

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ен Пачет
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.39 MB