Остајница
Восток

Остајница

Шифра на артикл: 060538
ISBN: 9786084885689
Достапно веднаш
0 МКД
600 МКД
600 МКД
9,71 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Станува збор за зрело четиво кое се бави со проблематиката на Канунот на Лек Дукаѓини, крвната одмазда, честа на семејството и бесата, кои се исклучително важни во овие изолирани предели на Балканот. Според Канунот, жените остануваат заколнати девици (остајници) кои стануваат мажи преку, давање заклетва, облекување на машка облека и кратење на косата. Во оваа патријархалност, во која жената вреди дваесет волови, поради крвната одмазда смртта е постојан гостин речиси во секој дом. Книгата нè запознава со Бекија, девојка која очајно сака да биде момче на татко ѝ Мураш, кој пак, паради машкоста и продолжувањето на лозата мечтае за да има син. Две девојки уште од рано детство ќе се вљубат, и животот повторно ќе ги спои после долги години.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Рене Карабаш
Издавач Восток
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници137

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Edouard Louis
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Webber Katherine
599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Celeste Ng
1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Joanna Quinn
1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Taylor Jenkins Reid
1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Karen Joy Fowler
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Raven Leilani
699 МКД
11,31 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.46 MB