Касандра
Магор

Касандра

Шифра на артикл: 008005
Баркод: 9786082232416
Код на производителот: 8005
Достапно веднаш
0 МКД
175 МКД
175 МКД
2,83 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Тука ќе умрам, бессилна и ништо, ништо од она што можев да го направам или да не го направам, да го посакам или да го помислам, не можеше да ме одведе до друга cел. Подлабоко од секое друго cхувство, подлабоко дури и од сопствениот страв, ме задои, ме разјаде, ме отру рамнодушноста на небесните спрема нас, земните суштества.“ Криста Волф не само што е една од најзнаcхајните туку едновремено е и една од најконтроверзните германски авторки. Според многу критиcхари, нејзино најзнаcхајно дело е романот Касандра. Во романот преку формата на мошне впеcхатливиот внатрешен монолог и ретроспекcија, претставено е ново видување на ликот на тројанската принcеза. Волф сосема го преобразува митот за Касандра, озлогласжената нареcхниcа – предвесниcхка на пропаста, давајќи ѝ поинаква женска естетика. Таа се вбројува во низата феминистиcхки хероини на Волф. Авторката ја ослободува Касандра од патријархалните рамки карактеристиcхни за овој лик во книжевната традиcија. Додека пор
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Кристина Волф
Издавач Магор
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници124

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB