Атанасиј: кохерентноста на неговата мисла
Арс Ламина

Атанасиј: кохерентноста на неговата мисла

Шифра на артикл: 001170
ISBN: 9786082479903
Код на производителот: 1170
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
250 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во оваа книга, Калед Анатолиос ни презентира сеопфатна студија за свети Атанасиј, една од највлијателните фигури за развојот на христијанското учење. Тој ја анализира кохерентноста на теологијата на Атанасиј, поврзувајќи ја со различни аспекти од неговото учење – Бог, созданието, теолошката антропологија, христологијата и искупувањето и жживотот во благодат – со посебен акцент врз радикалната разлика и истовремениот однос, помеѓу Бог и светот. Атанасиј: Кохерентноста на неговата мисла ни овозможува систематски увид во севкупната внатрешна логика на визијата на Атанасиј. Ни покажува како различните аспекти од неговото учење се меѓусебно поврзани и со тоа ни ја разјаснува комплексноста и на атанасиската мисла и на христијанското учење воопшто. Калед Анатолиос е вонреден професор по историска теологија на Западното језуитско училиште за теологија во Кембридј, Масачусетс. Тој е автор на Атанасиј (од збирката за раните црковни отци).
Карактеристика Вредност
Kатегорија Биографии и мемоари
Автор Калед Анатолиос
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници258

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Hannah Gadsby
1.599 МКД
Sačuvano u omiljne
1.799 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Anthony Daniels
1.499 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 12.19 MB