Наполеон
Арс Ламина

Наполеон

Шифра на артикл: 002068
Баркод: 9786082473000
Код на производителот: 2068
Автор: Пол Џонсон
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Извонредно проникливиот и темелен историчар Пол Дјонсон во оваа книга ни нуди јасен и сеопфатен увид во жживотот на Наполеон, воениот стратег, генерал и диктатор кој за време на неговиот подем успева под своја власт да го стави поголемиот дел од Европа. Проследувајќи го неговиот жживотен пат од раните почетоци во Корзика и војничкиот режим во Париз, преку многубројните победи на бојните полиња и наметнувањето на само за него карактеристичната воена диктатура, па сè до прогонот и смртта, Дјонсон се впушта во истражување на потеклото на свирепата амбиција што го води Наполеон низ неговиот жживот и низата историски потфати. Во Наполеоновата жед за моќ Дјонсон гледа реалист кој останува имун на категориите како што се патриотизмот или идеологијата, а во насилното наследство што тој го остава зад себе го препознава зародишот на тоталитарните режими на ЏЏ век. Наполеон е исклучителен биографски портрет и лирско сведоштво за волјата и упорноста на една маркантна личност
Карактеристика Вредност
Kатегорија Биографии и мемоари
Автор Пол Џонсон
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2015
Број на страници224

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Alan Riding
Цена 1.799 МКД
29,11 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Annie Ernaux
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : David Bailey
Цена 799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Britney Spears
Цена 1.799 МКД
29,11 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Countess Of Carnvarvon
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Frankie Dettori
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Angela Hart
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jen Waite
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Annie Ernaux
Цена 599 МКД
9,69 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.28 MB