Стенли Кјубрик: биографија
Арс Ламина

Стенли Кјубрик: биографија

Шифра на артикл: 004816
ISBN: 9786082590240
Код на производителот: 4816
Автор: Џон Бакстер
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Филмовите на Стенли ќубрик со децении заземаат доминантна положба во јадрото на нашиот културен пејсаж. Во педесеттите, тој е еден од малкуте американски филмаxии кои ја достигнуваат тежината на европската кинематографија со ,,Патеки на славата. За публиката од шеесеттите, тој е човекот кој ги снима влијателниот антивоен филм ,,Д-р Стрејнxлав и омилениот филм на контракултурата, ,,2001 Одисеја во вселжената. Во седумдесеттите ја создава химната за урбаното насилство, ,,Пеколен портокал, а во осумдесеттите ја дестилира природата на личното лудило и колективното безумие во ,,Сјаење и ,,Полна воена опрема. Во деведесеттите го снима филмот ,,Очи ширум затворени со Том Круз. ќубрик е роден во Бронкс, а од 1961 година живее осаменички жживот во рурална Англија.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Биографии и мемоари
Автор Џон Бакстер
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2017
Број на страници436

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Alan Riding
Цена 1.799 МКД
29,11 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Annie Ernaux
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : David Bailey
Цена 799 МКД
12,93 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Britney Spears
Цена 1.799 МКД
29,11 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Countess Of Carnvarvon
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Frankie Dettori
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Angela Hart
Цена 599 МКД
9,69 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jen Waite
Цена 999 МКД
16,17 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.16 MB