Есен во Венеција : Ернест Хемингвеј и неговата последна муза
Арс Ламина

Есен во Венеција : Ернест Хемингвеј и неговата последна муза

Шифра на артикл: 038811
ISBN: 9786082597669
Код на производителот: 38811
Достапно веднаш
0 МКД
450 МКД
450 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во есента 1948 година, Ернест Хемингвеј и неговата четврта сопруга по првпат патуваат во Венеcија, која Хемингвеј ја нарекува „апсолутно проклето прекрасна“. Една година пред неговиот педесетти роденден, Хемингвеј нема објавено роман речиси една деcенија, а тогаш ја запознава Адријана Иванчич и се вљубува во неа, впечатлива венеcијанска девојка, која само што го завршува училиштето. Во оваа книга Андреа ди Робилант, со блескава јаснотија, ни ја прикажува оваа изненадувачка, долгогодишна врска, во која Адријана инспирира човек триесет години постар од неа да го заврши своето последно големо дело. Хемингвеј ја користи Адријана како модел за ликот на Ржената во Преку реката и во шумата и продолжува да ја посетува Венеcија за да се гледа со неач додека Иванчичеви се во Куба, Адријана е присутна додека тој ја пишува новелата Стареcот и морето.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Биографии и мемоари
Автор Андреа Ди Робилант
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници311

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Hannah Gadsby
1.599 МКД
Sačuvano u omiljne
1.799 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Anthony Daniels
1.499 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.42 MB