Лекцијата на месечарот
Арс Ламина

Лекцијата на месечарот

Шифра на артикл: 093805
ISBN: 9786082678887
Достапно веднаш
0 МКД
360 МКД
360 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Лекцијата на месечарот“ е раскошен автобиографски билдунгсроман, за форматирањето на личноста на нараторот уште како дете кое долгите летни распусти ги поминува во домот на своите баба и дедо, во митската „зелена куќа“, преполна спомени и предмети од предците што имаат света важност за него. Опседнатоста со бескрајното гледање на видеоснимката од финалето во Купот на европските шампиони во фудбал, помеѓу Милан и Бенфика во 1990 година, и деноноќното шутирање во замислениот голман во дворот, ја заменува со бедемите книги во библиотеката на неговиот прадедо, инаку личен пријател со Фернандо Песоа. Токму откривањето на чудесниот свет на книгите, ќе го определат неговиот младешки пат и студиите по книжевност во странство. Далеку од детството и од „зелената куќа“, младиот човек првпат ќе ја преиспитува својата припадност во новата средина и идејата за космополитизмот. А таму... го чека нова приказна. http://portaeuropa.mk/
Карактеристика Вредност
Kатегорија Биографии и мемоари
Автор Фредерико Педреира
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници142

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Hannah Gadsby
1.599 МКД
Sačuvano u omiljne
1.799 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Anthony Daniels
1.499 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB