На работ од паметoт
Бегемот

На работ од паметoт

Шифра на артикл: 053254
ISBN: 9786084869764
Код на производителот: 53254
Достапно веднаш
0 МКД
600 МКД
600 МКД
9,71 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
На работ од паметот“ е приказна за оние што барем еднаш се запрашале дали секоја борба за вистината е залудна, ако општествената стварност се темели на лицемерие и глупост. Ова е приказна и за оние што никогаш не се помириле со таквата стварност. Најпосле, ова е приказна за поединецот што одлучил да се соочи со таквата стварност и да ѝ се спротивстави. Во овој извонреден роман на Мирослав Крлежа е прикажана индивидуалната побуна на раскажувачот, средовечен интелектуалец – доктор по право, кој еден единствен пат се осмелил да го каже гласно она што навистина го мисли. Во калеидоскопот на еден живот, во оваа своевидна библија на нонконформизмот, ја следиме инсценацијата на општествените механизми во кршењето на секој вид отпор против злото, лагата и лицемерието. Пукнатината на сликата на малограѓанскиот свет во кој живее главниот јунак на овој роман почнува да се шири во сите правци, а неговата желба да живее автентично, да излезе од светот заплеткан во цел систем од лаги, бидува сурово казнета од правните инстанци на општеството потонато во глупост и зло. „На работ од паметот“ и денес веројатно е најактуелното дело на овој исклучително плоден и смел автор, кој – како вистински ангажиран интелектуалец – во текот на целата книжевна кариера не се плашел во своите дела да ги тематизира најважните проблеми и настани на епохата во која живеел.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Мирослав Крлежа
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Повез Тврд повез
Година на објавување2022
Број на страници263

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.05 MB