Убиство во катедралата
Магор

Убиство во катедралата

Шифра на артикл: 056474
ISBN: 9786082232027
Код на производителот: 56474
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Поетската драма Убиство во катедралата е едно од најпознатите и најиграните драмски дела на Томас Стернз Елиот. Инспирирана е од убиството на Томас Бекет, архиепископот од Кентербери. Како и во својата поезија, Елиот и во оваа драма создава бројни дуализми и парадокси, како што се: вечност и минливост, дух и тело, дејство низ страдање и страдање низ дејство. Тоа го прави за главниот лик во драмата да го осознае парадоксот на „неподвижниот двигател“ – Бог, низ злото да се издигне до доброто, низ телесноста да стигне до чистата духовност, низ времето – до безвременоста, со својата смрт да ја победи смртта, како што тоа го сторил и месијата. Во драмата со извонредна поетска сликовитост, се изразува идејата дека сите што дејствуваат и сите што страдаат се наоѓаат на тркалото што се врти и токму во тоа постојано движење по патиштата на гревот и добрината во универзумот сè добива своја смисла.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Драми
Автор Томас С. Елиот
Издавач Магор
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2013
Број на страници104

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Драми 059484
Автор : Copi
299 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 055881
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 055543
Автор : William Shakespeare
260 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 046932
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 046924
450 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 045232
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 042823
180 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 042395
250 МКД
Sačuvano u omiljne
Драми 041735
Автор : Аристофан
200 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.4 MB