Најстар стил на македонското народното пеење
Арс Ламина

Најстар стил на македонското народното пеење

Шифра на артикл: 041734
Баркод: 9786082671277
Код на производителот: 41734
Достапно веднаш
0 МКД
600 МКД
600 МКД
9,71 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Оваа публикација претставува опсежна студија на најстариот слој на македонската вокална традиција, преку музички примери, собирани со децении и забележувани во нивната најизворна форма. Во фокусот на истражувањето се најстарите женски обредно-обичајни и трудови песни што содржат извикувања. Низ студијата, проф. Ѓорѓиев ја расветлува генезата, формата и содржината на поставените прашања од оваа проблематика, нурнувајќи се необично длабоко во предисторијата на пеењето, кај реликтните форми што содржат извикување, пред сè кај формите употребувани во дифузните предисториски говори оптоварени од безброј извикувања што без сомнеж претставуваат најсигурен, убедлив и неоспорен показател за идентификација на староста на песните со извикување што го олицетворуваат најстариот стил на македонското народно пеење. Студијата ги расветлува основните стилски особености, карактеристични за најстариот ембрионален слој на македонското народно пеење, како значаен дел од сеопштата македонска културна
Карактеристика Вредност
Kатегорија Етнологија
Автор Ѓорѓи М. Ѓорѓиев
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници253

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 200 МКД
3,24 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.83 MB