Вистинска приказна
Или-Или

Вистинска приказна

Шифра на артикл: 041253
ISBN: 9786082610450
Код на производителот: 41253
Достапно веднаш
0 МКД
190 МКД
190 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Вистинска приказна е едно од неговите најпознати и најчитани дела на Лукијан од Самосата. Претставува типичен жан¬ровски хибрид во кој се измешани елементи на авантуристички роман, сатира, на¬учна фантастика и пародија. Со врвно јазично и стилско мајсторство и со исклучителна имагинација, Лукијан нè води на возбудливо патување на Месечината, во утробата на еден кит, во подземниот свет, на Островот на блажените и на многу други попатни места, на кое нè запознава со различни вонземни облици на живот. Вистинска приказна, според многумина, е првиот научно-фантастичен роман во историјата на западната книжевност. Бил книжевна предлошка за многу подоцнежни дела, меѓу кои Гуливеровите патувања на Џонатан Свифт, Патување на Месечината на Сирано де Бержерак, Mikromégas на Волтер, како и за Патувањето на Пантагруел во четвртата книга за Пантагруел на Франсоа Рабле.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Лукијан од Самосата
Издавач Или-Или
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници111

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB