Теодосиј Малиот
Бата Прес

Теодосиј Малиот

Шифра на артикл: 039033
ISBN: 9786082531212
Код на производителот: 39033
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Најнеобичен детаљ во фантастичното кралство на Теодосиј Малиот е името на неговиот главен град ‒ Букурешт. Од тоа не е тешко да се заклучи дека cелото кралство, различните поделби меѓу неговото население, како и борбите за власт што внатре се одигруваат, треба да се читаат како Романија вчера, денес, а можеби и утре. Проблемот е што за подобро да се сфатат поврзувањата со Романија би требало добро да се познава нејзината историска и сегашна состојба. За жал кај мене не е тоа случај. Без можност за подлабока интерпретаcија и повлекување паралели со реалноста, ми преостана романот на Радулеску да го читам како фантастична сторија што е доста забавна. Пишуван со едноставен и сосема јасен јазик, романот има некои експериментални моменти, како оние во кои ликовите на компјутерот на авторот отвораат фајлови со наредните поглавја.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Хумор и сатира
Автор Разван Радулеску
Издавач Бата Прес
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници379

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Sam Lipsyte
699 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.14 MB