Јусуф од Кујуџак
Мартина

Јусуф од Кујуџак

Шифра на артикл: 010997
ISBN: 9786084626732
Код на производителот: 10997
Достапно веднаш
0 МКД
380 МКД
380 МКД
6,15 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Во овој бесмислен и далеcхен свет, се имаше врзано и веруваше само во една работа. Тоа беше жена му. Муазез не беше нешто со што Јусуф ќе ги пополнеше сите празнини во жживотот, но нејзиното отсуство беше застрашуваcхко. Самата помисла дека може безмилосно да ја изгуби беше неподносливо болна. Знаеше дека Муазез не е тоа што го бараше во жживотот, но исто така знаеше дека нема да може да го најде без неа.“ Јусуф од Кујудјак е можеби најромантиcхниот херој во турската литература. Тој, со својот наивен став против суровоста на жживотот и луѓето, од една страна, со приближувањето кон трагиcхен крај, од друга страна, со херојството во својата лирска лјубовна приказна, зазема историско место во литературата. Во големиот роман на Сабахатин Али, „Јусуф од Кујудјак“, покрај романтиcхната и лирска лјубовна приказна, преку сите ликови, ни го доловува и портретот на една сурова и испреплетена провинcија.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Историска фикција
Автор Сабахатин Али
Издавач Мартина
Јазик Македонски
Година на објавување2020
Број на страници230

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Isabel Allende
Цена 1.699 МКД
27,49 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Maggie O Farrell
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : К. В. Гортнер
Цена 550 МКД
8,90 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Џ. Г. Балард
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ани Ерно
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 490 МКД
7,93 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.22 MB