Фердидурке
Бегемот

Фердидурке

Шифра на артикл: 000195
ISBN: 9786084718284
Код на производителот: 195
Достапно веднаш
0 МКД
320 МКД
320 МКД
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Фердидурке, или - Големата маскарада, метафоричен роман на Витолд Гомбрович, прогласен за најпознатиот и најкреативниот полски роман на 20 век, преведен од огромен број светски јазици. Главниот лик на романот е 30-годишниот почетник-литерат Јузефчо, кој е неочекувано посетен од бескомпромисниот професор Пимко и е вратен назад во школо. Сегашноста одеднаш се наоѓа во минатото и станува реалност за Јузефчо. За време на престојот во школото е изложен на процесот на таканареченото напупување, односно на процесот на инфантилизацијата на школската младина. Следуваат голем број гротескни и сатирични перипетии, кои со својата иреалност, имагинација и зборовите-клучеви, го водат читателот низ романот до самиот крај, не оставајќи го да здивне. Големата маскарада може да започне!
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Витолд Гомбрович
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Година на објавување2015
Број на страници336

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Оскар Вајлд
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.38 MB