Ненаситност
Бегемот

Ненаситност

Шифра на артикл: 000205
Код на производителот: 205
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Роман во два тома Ненаситност е вториот од двата главни романи на Виткевич, кој почнал да го пишува веднаш по Збогување со Есента, а го завршил во 1927 г., иако бил објавен дури три години подоцна. Романот е обемна дистописка визија со колосални диспропорции, кој голем број критичари го сметаат за магнум опус на Виткевич. Визијата за совршено дисциплинираната држава на кинеските комунисти, која ја освојува замислжената контрареволуционерна Русија и се подготвува за напад на површно комунизираните држави на Западна Европа, романот Ненаситност го прави еден од најуникатните романи во меѓувожената литература, а на неговиот автор чудниот стил на црна комедија му обезбедува место помеѓу класиците на совремжената гротеска. Романот го следи жживотот на младиот Генезип Капен, притоа брутално фрлајќи го во најмрачните поџемја на метафизиката. Авторот се обидува да вникне во најдлабоките психички нивоа на младиот јунак,применувајќи вистинска аутопсија на човечката душа.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Станислав Игнаци Виткевич
Издавач Бегемот
Јазик Македонски
Година на објавување2016
Број на страници764

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Lewis Sinclair
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.04 MB