Војна и мир - том 3
Арс Ламина

Војна и мир - том 3

Шифра на артикл: 000607
Баркод: 9786082470528
Код на производителот: 607
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Излишно е да се пишува двореченичен вовед за „Војна и мир“ч неправедно и нелогично е да се премолчат барем неколку од епитетите и пофалбите што го придрууваат ова капитално книевно остварување на Лав Николаевич Толстој уште од неговата прва објава до денес: „рускиот еп“, „величествено ремек-дело“, „најголемиот роман на сите времиња напишан на кој и да е јазик“... И имињата на фалителите не е излишно да се наведат пред вторите три точки од овој пасус: целата руска класична школа, Галсворди, Флобер, Ролан, Томас Ман, Хемингвеј... Проследувајќи ги – минуциозно, низ очите на пет аристократски семејства – настаните врзани со француската инвазија врз Русија и односот Наполеонова ера/царизам на прагот на ЏИЏ век, „Војна и мир“ веќе два века се промовира како врв на книевниот реализам и тоа на оној начин што најубаво го опишува Исак Бабељ кога вели: „Ако светот би моел самиот да се пишува, би пишувал како Толстој“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Лав Николаевич Толстој
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2015
Број на страници488

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.32 MB