Римска лирика. Ars poetica
КСЦ Полица

Римска лирика. Ars poetica

Шифра на артикл: 001009
ISBN: 9786082052069
Код на производителот: 1009
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Она што е карактеристично за целото римско творештво, угледувањето на грчката култура, во целост се однесува и на римските лиричари. Интересно е, меѓутоа, дека како свои примери тие не ги зеле врвните грчки поети, туку се угледале на второстепените автори. Всушност, римската лирика главно претставува разработување на поетските видови и форми што ги негувале грчките поети, но се покажало дека по извесен развиток, резултатите на римските автори ги достигнале убавината и сјајот на грчките лиричари. Рековме дека овој избор донесува песни од најистакнатите лиричари од златната доба, а треба да се нагласи дека нивното творештво одиграло клучна улога во подоцнежниот развиток на поетската уметност во европската и во светската литература.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Гај Валериј Катул, Квинт Хорациј Флак
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници204

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.33 MB