Макбет ; Отело ; Кралот Лир
КСЦ Полица

Макбет ; Отело ; Кралот Лир

Шифра на артикл: 001011
ISBN: 9786082051697
Код на производителот: 1011
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Макбет е најкусата од четирите големи трагедии напишани во најзрелиот период од творештвото на неповторливиот бард на светската книжевност. Тоа е драма за трагичноста на нереалните лични амбиции кои остварени по злосторнички пат, ги уништуваат не само носителите на истите туку разоруваат цело едно општество претворајќи го во поле по кое неоседлани танцуваат ужасните последици. Трагедијата Отело“ е величествена химна на човечката несреќа предизвикана од незауздените, алчни пориви на злонаклонетото сплеткарство отелотворено во, веројатно, најголемиот и најбистар подлец во светската книжевност, Јаго. „Кралот Лир“, ако не е најдобрата трагедија на шекспир, тогаш сигурно е занаетски „најстегнатата“ а лирски „најнагнетжената“ со поделени чувства на лјубов и омраза, на малку радост и многу тага, на тучен неспокој и тешка разочараност, на дива нескротеност и неповторливо лудило. Целта на преведувачот, покрај огромната желба „да се обиде“ во најдоброто напи
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Вилијам Шекспир
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници367

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Lewis Sinclair
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.01 MB