Записи на ловецот, том 1
Арс Ламина

Записи на ловецот, том 1

Шифра на артикл: 001181
ISBN: 9786082297347
Код на производителот: 1181
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Можеби делумно одговорни и за подобрувањето на состојбата на селаните во Русија, Записите на ловецот на И. С. Тургенев е реалистичен, објективен приказ на жживотот на занемарените. Токму ова е суштественото значење и заслугата на оваа книга според уште еден дјин на руската литература, Л. Н. Толстој: Тургенев успеал во епохата на закрепостеност да го осветли жживотот на селаните и да ги осенча неговите поетски страни“ и да најде во рускиот народ повеќе добро отколку лошо. После раскошните тоалети во балските сали, расказите во Записите на ловецот му откриваат на рускиот читател еден нов, многу побрутален но и многу пореален свет – светот на закрепостените селани.И покрај влијанието врз чехов и релативно високата оценка за неговото творештво од Набоков, се чини дека Тургенев и денес живее пред сè на Запад: Хемингвеј ги смета Записите на ловецот за една од големите збирки раскази, Дјон Галсворди го смета Муму за еден од најчовечните раскази во историјата на книжевноста.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Иван Тургенев
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2014
Број на страници168

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB