Тибетска книга на мртвите
Арс Ламина

Тибетска книга на мртвите

Шифра на артикл: 001767
ISBN: 9786082301037
Код на производителот: 1767
Автор: /
Достапно веднаш
0 МКД
150 МКД
150 МКД
2,43 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Една од средишните идеи на будизмот е дека сето постоење е исполнето со страдање во сите животни видови. Човечкиот живот е скапоцен затоа што дава можност човекот да се ослободи од незнаењето, кое се пројавува како грабање за живот, иако тој не носи ништо освен страдање. Тоа грабање за животот се должи на неспособноста да се увиди дека зад психофизичката рамка што ја носи човекот нема ништо суштинско. Иако едно исто суштество се преродува и постепено напредува кон човечкиот живот, она што се преродува не е душата, туку верига на каузално поврзани, но меѓусебно изделени мигови на умствена состојба. Суштеството се преродува поради дејствувањето на тој закон на причина и последица, а целта на животот е да му се стави точка на таквото повторно раѓање. Тибетската книга на мртвите има цел да му помогне во таа мисија „во преодната состојба на смртта“.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор /
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2012
Број на страници114

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB