Хордубал
Арс Ламина

Хордубал

Шифра на артикл: 001900
ISBN: 9786082473284
Код на производителот: 1900
Автор: Карел Чапек
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Јурај Хордубал по осум години поминати во Америка на печалба се враќа во родниот крај кај својата жена Полана и ќерка си Хафија. Тој ги идеализира ситуациите и очекува дека ќе наиде на топло добредојде, но реалноста е поинаква, а за тоа ќе се погрижи лјубовникот на Полана, измеќарот штефан Манија. Односите помеѓу двајцата мажи стануваат тензични, па Манија е принуден да го напушти имотот на Хордубал, но тоа не влијае врз лјубовната афера со Полана и тие и понатаму тајно се сретнуваат. Хордубал постојано наивно верува во невиноста на Полана, па затоа е презрен и изолиран од соселаните. Манија, во договор со Полана, го убива Хордубал на спиење и му ја краде целата печалба. Религиозната средина го претвора судењето во инквизиција, каде што правниот поим злосторство станува грев кон Бога.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Карел Чапек
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2016
Број на страници132

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Оскар Вајлд
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB