Човек без својства, том 2
Арс Ламина

Човек без својства, том 2

Шифра на артикл: 002127
ISBN: 9786082470627
Код на производителот: 2127
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Роберт Музил повеќе од дваесет години работел на своето клучно дело, романот „човек без својства“: од 1921 до неговата смрт во 1942 година. Се разбира, поради ненадејната смрт на авторот, романот не е довршен, но веќе објавениот материјал во тоа време опфаќа импресивни 1.700 страници текст и уште 500 страници што ќе бидат публикувани постхумно. Првичната идеја на Музил, доколку се суди според неговите белешки и дневници, била да изгради роман со симетрична структура: увод, главен корпус поделен на два „опозитно поставени“ дела и заклучок. Најголемиот број од поглавјата веќе биле напишани до 1942 година, со исклучок на заклучокот. Сепак, големиот број белешки на авторот ни дозволуваат да го третираме ова дело како заокрујена целина, бидејќи во нив јасно се гледаат насоките во кои се двији романот и се навестуваат плановите и варијантите за неговиот крај.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Роберт Музил
Издавач Арс Ламина
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2015
Број на страници431

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Иво Андриќ
Цена 650 МКД
10,52 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.21 MB