Среќниот принц и други раскази
Магор

Среќниот принц и други раскази

Шифра на артикл: 003040
Баркод: 9786082232041
Код на производителот: 3040
Автор: Оскар Вајлд
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Среќниот принц и други приказни е објавена во 1888 година и содржи пет умет- нички бајки. Авторот го презема најдоброто од жанрот бајка и го трансформира во книга привлечна за сите генерации. чудесното доминира во текстовите, надградено со типичниот естетизам на Вајлд. Речиси сите негови ликови се влјубеници во убавото, трагачи по апсолутното, копнеат по нешто што е недофатливо на земјата. Затоа најчесто бајките имаат невообичаен тажен крај. Низ нив провејува т.н. „блага тага“, толку типична за ар- тизмот од крајот на ЏИЏ век. Вајлд е врвен стилист, бајките се вистински прозни мајстории, сурово-нежна ода на убавината и уметноста што ја победува минливоста.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Оскар Вајлд
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници56

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.31 MB