Тристан ; Тонио Крегер ; Смрт во Венеција
КСЦ Полица

Тристан ; Тонио Крегер ; Смрт во Венеција

Шифра на артикл: 003848
ISBN: 9786082051673
Код на производителот: 3848
Автор: Томас Ман
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Со „Тристан“ Томас Ман се надоврзува на европската и на германската културна традиција: на средновековниот еп „Тристан и Изолда“ од Готфрид фон штразбург, напишан според Кретиен де Троа, на истоимжената опера од Рихард Вагнер и на песната „Тристан“ од постромантичарот Август фон Платен-Халерминде. Во „Тонио Крегер“ љубовниот живот на главниот јунак е парадигма за неговиот напор да изнајде средина меЌу противставените начела, за способноста да ги обедини во целина своите уметнички склоности одразени преку хомоеротската љубов спрема Ханс Хансен и преку граЌанските потреби чиј симбол е Инге Холм. Хомоеротското во новелата „Смрт во Венеција“ го препознаваме по заводливо-фиксирачката атмосфера на градот, мешавината од болест и од смрт, по хомоеротските црти на ликовите, почнувајќи од Густав фон Ашенбах, ланото момче, гондолиерот, Таxо и др., по мноштвото мотиви со сексуална конотација и по странскиот идиом што ја ерогенизира комуникацијата.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Томас Ман
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници187

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Lewis Sinclair
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB