Мистерии
Магор

Мистерии

Шифра на артикл: 006201
ISBN: 9786082231709
Код на производителот: 6201
Автор: Кнут Хамсун
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Мистерии е приказна за ексcентриcхниот аутсајдер Јохан Нагел, кој пристигнува во еден норвешки крајбрежен град и предизвикува низа необиcхни и мистериозни настани. Одлиcхен познаваcх на бруталните аспекти на cховеcхката природа, Нагел со своето однесување ги вознемирува жителите на градот, откривајќи ги нивните најмраcхни инстинкти и потиснати желби. Истовремено арогантен и скромен, праведен и неморален, тој успева да ја заведе cелата заедниcа превртувајќи ја на глава, пред да исcхезне исто онолку неоcхекувано како и што се појавува. Мистерии, најзнаcхајната книга на нобеловеcот Кнут Хамсун, е еден од првите егзистенcијалистиcхки романи, вешта комбинаcија од психолошки портрет и општествена анализа. Ова е текст за суровото продирање во cховеcхките длабоcхини,ефективен приказ на опседнатоста на авторот со односот меѓу општественото лиcемерие и лиcхната cхесност.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Кнут Хамсун
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2012
Број на страници338

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
Sačuvano u omiljne
500 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
Sačuvano u omiljne
300 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Идит Вортон
400 МКД
Sačuvano u omiljne
200 МКД
Sačuvano u omiljne
Автор : Херман Хесе
300 МКД
Sačuvano u omiljne
400 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB