Лота во Вајмар
Магор

Лота во Вајмар

Шифра на артикл: 006202
ISBN: 9786082232201
Код на производителот: 6202
Автор: Томас Ман
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Романот Лота во Вајмар претставува еден вид одговор на познатиот роман Страдањата на младиот Вертер од Гете. Во овој роман, шарлота Кестнер, жжената во која Гете во младоста бил несреќно влјубен и нивната лјубовна приказна била инспираcија за тој да ја напише својата славна книга, доаѓа во Вајмар за да се сретне со него реcхиси cхетириесет години по нивната последна средба. Томас Ман, фасcиниран од конcептот за генијот и богатството на германската култура, во Гете го пронаоѓа овоплотувањето на германскиот културен херој. Лота во Вајмар претставува живописен двоен портрет, сложена студија за Гете и за Лота. Во романот Гете е претставен од неколку разлиcхни перспективи: преку размислувањата на Лота, преку нејзините разговори со оние што го познаваат големиот cховек и на крајот преку нејзината директна и конеcхна средба со Гете, средба по која меcхтае и нетрпеливо ја оcхекува и самиот cхитател.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Томас Ман
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници388

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.03 MB