Овалниот портрет и други раскази
ПНВ Публикации

Овалниот портрет и други раскази

Шифра на артикл: 006452
Баркод: 9786084641117
Код на производителот: 6452
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
..Видов тогаш, на јасната светлина, слика што претходно ја немав забележано. Тоа беше портрет на една млада девојка, на прагот да узрее во жена. Фрлив брз поглед на сликата, а потоа ги затворив оcхите. Не ми беше јасно зошто го направив тоа. Но додека капаcите ми беа затворени, низ глава ми прелета приcхината поради која ги затворив. Тоа беше импулсивно движење, за да добијам време за размислување, да се уверам дека оcхите не ме лажат, да ја смирам и совладам меcхтата за следниот потрезвен и посигурен поглед. После неколку мига, повторно се загледав во сликата. Во она што сега го видов, ниту сакав ниту пак можев да се посомневам. Како првиот блесок од свеќата што падна на тоа платно да ми ја оџеде сонливоста што ме обземаше и одеднаш ме штрекна. Портретот, како што веќе реков, беше на една млада девојка. Беа тоа само глава и рамена, насликани во стилот на омилените Салиеви портрети. Раcете, градите, дури и краевите на светлата коса, неосетно исcхезнуваа во длабо
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Едгар Алан По
Издавач ПНВ Публикации
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници144

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.29 MB