Сто години самотија
Арс Ламина

Сто години самотија

Шифра на артикл: 050231
ISBN: 9786082675213
Код на производителот: 50231
Достапно веднаш
0 МКД
550 МКД
550 МКД
8,90 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Сто години самотија“ е приказна која бележи седум генерации на семејството Буендија кои живеат во гратчето Макондо. Родоначалникот, Хосе Аркадио Буендија, со жена му (и прва братучетка) Урсула, го напуштаат селцето Риоача во Колумбија, во потрага по поубав живот и нов дом. На првата ноќ од нивното патување, додека кампуваат покрај една река, Хосе Аркадио Буендија го сонува „Макондо“, градот на огледалата, кој е одраз на светот во и вон него. Тој се буди и решава да го основа Макондо покрај реката.[3] Родоначалникот на Макондо верува дека гратчето е опкружено со вода, како да е остров, и оттаму тој го создава светот според сопствената перцепција.[3] Набрзо по основањето, Макондо станува град во кој често се случуваат неверојатни и невообичаени настани кои вовлекуваат неколку генерации од семејството Буендија, кои не можат или не сакаат да избегаат од повторливите и самонанесени несреќи. Евентуално, ураган го уништува Макондо, градот на огледалата. Цикличниот немир му беше суден на М
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Габриел Гарсија Маркес
Издавач Арс Ламина
Димензија A5
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници398

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : John Steinbeck
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Alexandre Dumas
299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : O. Henry
299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : George Eliot
299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Harper Lee
499 МКД
8,07 EUR
Sačuvano u omiljne
399 МКД
6,46 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Rudyard Kipling
449 МКД
7,27 EUR
Sačuvano u omiljne
449 МКД
7,27 EUR
Sačuvano u omiljne
449 МКД
7,27 EUR
Sačuvano u omiljne
449 МКД
7,27 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Aristotle
999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Francois Voltaire
299 МКД
4,84 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.44 MB