Невидливи градови / Замокот на вкрстени судбини
Магор

Невидливи градови / Замокот на вкрстени судбини

Шифра на артикл: 056487
Баркод: 9786082232997
Код на производителот: 56487
Достапно веднаш
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Книгата Невидливи градови е составена од единаесет циклуси за единаесет видови градови, кои не постојат во ниеден атлас на светот. Сите тие носат по едно женско име, а авторот во описот им пристапува претпазливо, нежно и внимателно, како да тргнува во додворување и освојување на некое живо „женско“ суштество. Со извонредна инвентивност, Калвино го развива својот омилен концепт на игра, на лудистичка конструкција, користејќи го како основа симболот на градот, варијациите во неговата архитектура и клопчето од човечки животи што се преплетува со неа.Замокот на вкрстените судбини е роман составен од кратки раскази обединети во два дела – Замокот на вкрстените судбини и Крчмата на вкрстените судбини. Во основата на романот се наоѓаат две групи патници кои поминувајќи низ една шума ја загубиле моќта да зборуваат. Едната група ја поминува ноќта во крчмата, а другата во замокот. Тие ја раскажуваат приказната за своите животи користејќи тарот-карти наместо зборови...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Итало Калвино
Издавач Магор
Боја Црвена
Димензија A5
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2013
Број на страници263

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Vladimir Nabokov
Цена 899 МКД
14,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jones Suzanne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
Цена 2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.32 MB