Среќен е тој што умее да сака

Среќен е тој што умее да сака

Шифра на артикл: 096009
ISBN: 9786082011318
Автор: Херман Хесе
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
3,24 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во оваа мала антологија, низ различни книжевни форми: поезија, раскази, извадоци од есеи и цитати, Хесе пишува за љубовта и нејзината моќ да го усреќи или да го унесреќи човекот. Таа е поттик за сите негови активности, таа е патот до целта и самата цел, истовремено. За Хесе љубовта е една егзистенцијална и трансцендентална потрага по сопствениот идентитет, состојба на посебно вдахновение и животна сила што го осмислува самото постоење. Љубовта никогаш не е поседување, па оттаму, според Хесе, вистинска љубов е само несреќната, невозвратената, онаа што не очекува, што не поседува и што постои сама за себе. Тој ги возвишува сите видови љубов во една универзална, постојана и безвременска идеја.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Херман Хесе
Издавач Ѓурѓа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2011
Број на страници96
Димензија12x20cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.02 MB