Во регистратурата

Во регистратурата

Шифра на артикл: 094262
ISBN: 9786082015064
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во регистратурата, комбинирајќи социјална сатира и натуралистички описи на хрватската бирократија и селанство, е најмоќниот и најчитаниот хрватски роман од 19 век и еден од најтрајните романи во хрватската историја. Авторот верно ја прикажува сликата за раѓањето на „модерна“ Хрватска и развојот на интелигенцијата во општеството. Ковачиќ пишува за моралот и психологијата на хрватскиот град и село и феномените кои се случуваат во нив, на пример: меѓусебните односи, односот меѓу родителите и децата, несогласувањата и пријателствата, кавгите, љубовните врски во град и љубовните врски на село. Романот е на некој начин автобиографија на авторот, која ја прикажува не само во ликот на Ивица Кичмановиќ, туку и во духовниот живот и судбината на другите ликови, и ги содржи најдобрите страници на хрватскиот реализам. Во 1974 година беше адаптиран во популарна телевизиска мини-серија со Раде Шербеџија во главната улога.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Класици
Автор Анте Ковачевиќ
Издавач Ѓурѓа
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници450
Димензија21cm

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
450 МКД
7,28 EUR
Sačuvano u omiljne
250 МКД
4,05 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Jane Austen
2.099 МКД
33,96 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Allison Galbraith
1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Данил Хармс
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Оскар Вајлд
300 МКД
4,85 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.02 MB