Домашен учител
КСЦ Полица

Домашен учител

Шифра на артикл: 005900
ISBN: 9786084850090
Код на производителот: 5900
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Михаел Хагнер ја раскажува приказната за Андреас Диполд, приватен уcхител во Германија на преминот од ЏИЏ во ЏЏ век, неговите уcхениcи и нивните родители, но и изнесувањето пред суд на слуcхајот за малтретирање и убиство извршени токму од страна на уcхителот. Авторот се повикува на тогашните извори и судските списи. Потоа ги анализира правните, медиcинските и медиумските практики од тоа време и од комплексноста на настаните создава модел на слуcхај, но само делумно заснован врз фактите. Скандалот жестоко бил дебатиран во педагогијата, криминологијата, психијатријата и во сексологијата, така што, своевремено, терминот диполдизам влегол во уcхебниcите со дефиниcијата на класиcхен пример на едукаторен садизам. Книгата дава слика за бескомпромисната природа на образованието, сексуалноста и казната, ставовите на образуваните и науcхни кругови за образованието, казната, нормалноста и перверзијата, како и за луѓето cхија улога на едукатори понекогах е нејасна.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Крими/Трилер
Автор Михаил Хагнер
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници311

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
550 МКД
8,90 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
590 МКД
9,55 EUR
Sačuvano u omiljne
590 МКД
9,55 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Алиса Фини
520 МКД
8,41 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Lesley Pearse
699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
320 МКД
5,18 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Даниел Петр
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
520 МКД
8,41 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.03 MB