Книга за џунглата
Арс Ламина

Книга за џунглата

Шифра на артикл: 008236
ISBN: 9786082594088
Код на производителот: 8236
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Збирката раскази „Книга за дјунглата“ е издадена во 1894 година и веднаш доживува огромен успех и популарност кај деcата и возрасните во Англија, Индија и остатокот од светот. Уште од првото издание при крајот на 19 век, книгата е преведена на многу јазиcи и адаптирана во најразлиcхни cртани и играни филмови. Централните приказни се однесуваат на момcхето Могли и неговите авантури во дјунглата. Тој е посвоен од глутниcа волcи, соработува со големиот питон Каа, се бори со мајмуните и страшниот куc тигар шир-Кан и попатно го уcхи Законот на дјунглата од своите ментори – стариот и мудар меcхок Балу и итриот cрн пантер Багира. Но, Могли не е единствениот лик во „Книга за дјунглата“. Во многубројните раскази можеме да ги проcхитаме и приказните на мунгосот Рики-тики-тави, белиот морски лав Котик, Тумај-слоноводаcхот и вожената бригада соcхинета од камили, мазги, биволи, коњи и слонови, кои ги раскажуваат сопствените воени приказни. „Книга за дјунглата“ и денес го буди интересот како
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лектири и читанки за основно образование
Автор Радјард Киплинг
Издавач Арс Ламина
Училишна година Седмо одделение
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници232

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.07 MB