Мариовски сказни - Пејови приказни
Арс Ламина

Мариовски сказни - Пејови приказни

Шифра на артикл: 042170
Баркод: 9786082671543
Код на производителот: 42170
Достапно веднаш
0 МКД
290 МКД
290 МКД
4,69 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Еве средба со нашите најубави шеговити приказни за Итар Пејо, мариовскиот итрец и најпопуларниот јунак на народното усно раскажување, во нашето богато културно наследство. Зачувани и собрани од наши познати истражувачи на македонската усна традиција, почнувајќи од Марко Цепенков (1829-1920) и Кузман Шапкарев до Стале Попов, а стихувани од Васил Мукаетов. Пејо патува со своето неуморно магаре во својот свет, по „Прилепов наш“, надитрува и надмудрува, објаснува легенди, исправа неправди, излегува на крај со своите „балиња“ – соселани, секогаш со иста мера – народот го сака својот јунак, а тој, пак, му возвраќа исто така со немерлива љубов, со верност и доследност.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лектири и читанки за основно образование
Автор Васил Мукаетов
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници200

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Автор : Ana Frank
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Mato Lovrak
Цена 250 МКД
4,05 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.32 MB