Куферот на Хана
Арс Ламина

Куферот на Хана

Шифра на артикл: 047301
ISBN: 978-608-267-382-0
Код на производителот: 47301
Автор: Карен Левин
Достапно веднаш
0 МКД
250 МКД
150 МКД
2,43 EUR
Заштеда: 100 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Пролетта 2000 година, директорката на малиот образовен Центар на холокаустот во Токио, Фумико Ишиока, добива една многу важна пратка за изложбата што ја подготвува. Меѓу другите артефакти испратени од музејот „Аушвиц“, пристигнува и еден празен куфер. На него стои испишано името на сопственичката: Хана Бради, 16 мај 1931, сираче. Децата кои го посетуваат Центарот во Токио, одеднаш имаат прилив од прашања: Која била Хана Бради? Од каде потекнувала? Како изгледала? Како станала сираче? Што ù се случило? Поттикната од љубопитноста на децата и од сопствената потреба да стигне до одговорите, Фумико се впушта во детективска работа, трагајќи низ светот по делчиња од сложувалката за животот на Хана Бради. „Куферот на Хана“ од Карен Левин е необична вистинска приказна што ја оживува историјата на холокаустот и има цел да ги образува младите читатели за овој мрачен период кога било извршено едно од најголемите историски злосторства кон еден народ.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Лектири и читанки за основно образование
Автор Карен Левин
Издавач Арс Ламина
Училишна година Второ одделение
Јазик Македонски
Година на објавување2021
Број на страници108

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
100 МКД
1,62 EUR
Заштеда 50%
200 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.13 MB