Криминолошки профил на сторителите на кривичното дело силување
Ад Вербум

Криминолошки профил на сторителите на кривичното дело силување

Шифра на артикл: 011483
Баркод: 9786086586508
Код на производителот: 11483
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
5,66 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Магистерскиот труд на Крсте Маљановски под наслов КРИВИЧНО ПРАВНИТЕ И КРИМИНОЛОШКИТЕ КАРАКТЕРИСТИКИ НА КРИВИЧНОТО ДЕЛО СИЛУВАЊЕ И НЕГОВИТЕ СТОРИТЕЛИ ВО РЕПУБЛИКА МАКЕДОНИЈА е прв труд, кој со соодветна научна методологија и соодветен теоретски пристап го проучува кривичното дело силување и неговите сторители во РМ на начин и со метод што му овозможија да ги изведе битните карактеристики на ова дело во однос на вкупниоткриминалитет и криминалитетот од соодветна глава и карактеристиките на сторителите на овој криминалитет со обид да се создаде тип на сторител на кривичното дело силување. Истражувањето на Маљановски е реализирано во еден актуелен момент кога криминалитетот воопшто, посебно на оној со елементи на насилство е во постојан пораст, а кривичното дело силување е кривично дело на насилство во една од најзначајните области на човековата слобода - половата слобода. Овој труд е дотолку позначаен што настанува во едно време во кое криминалитетот во областа на сексот и сексуалните о
Карактеристика Вредност
Kатегорија Право
Автор Крсте Маљановски
Издавач Ад Вербум
Јазик Македонски
Година на објавување2015
Број на страници203

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Право 047107
Цена 1.300 МКД
21,04 EUR
Sačuvano u omiljne
Право 042862
Цена 1.500 МКД
24,27 EUR
Sačuvano u omiljne
Право 006874
Цена 500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
Право 004771
Цена 400 МКД
6,47 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.16 MB