Реторика
Арс Ламина

Реторика

Шифра на артикл: 004771
ISBN: 9786082479026
Код на производителот: 4771
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Реториката претставува уметност што цели кон подобрување на вештината на говорниците што се обидуваат да информираат, убедат или да мотивираат определена публика во специфични ситуации. Оваа древна вештина во својот долготраен живот има преивеано многу подеми и падови. Дишела со полн капацитет во античко-хеленскиот период и во римската република и демократиите, а преивувала во царскиот Рим и во апсолутистичките и тоталитарните реими. Добри говори често настанувале во кризни времиња, време на војна или револуција, во периоди кога станувало збор за војна или мир, живот или смрт, да се биде или не. И на сето ова треба да се додаде дека реториката има способност на приспособување кон секоја состојба, независно каква е големата слика во општеството.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Право
Автор Јован Андоновски
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Година на објавување2018
Број на страници212

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Право 042862
1.500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.83 MB