Етнолошко и културно-антрополошко проучување на Порече
Табахон

Етнолошко и културно-антрополошко проучување на Порече

Шифра на артикл: 050241
ISBN: 9786086644260
Код на производителот: 50241
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во 2001 година, Самоков во Порече беше центар на етнолошките и антрополошките случувања. Таму се одржа меѓународен собир посветен на 70-годишнината од теренските истражувања на Ј. Обрембски во организација на Институтот за старословенска култура од Прилеп. Во периодот што следуваше интересот за Порече растеше сѐ повеќе, а материјалите на Ј. Обрембски станаа основа за анализа не само на постојните состојби туку и за следење на процесите, динамиката и промените кај општествените и културните појави. Институтот за етнологија и антропологија својата планирана годишна теренска настава со студентите ја организираше во пределот Порече. Како резултат на теренската настава со студентите, во периодот од 2000 до 2004, а периодично и во годините до денес, во Дигиталниот архив за етнолошки и антрополошки ресурси се депонирани неколку стотини часови снимени аудиоматеријали, или околу 4500 страници транскрибирани етнографски и фолклорни материјали. Оваа збирка истражувачки текстови го рефлектираат
Карактеристика Вредност
Kатегорија Етнологија
Автор Љупчо Ристески, Анета Светиева
Издавач Табахон
Димензија A4
Возраст 13+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2022
Број на страници410
Димензијаhartija

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
200 МКД
3,24 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 10.69 MB