Правта на библиотеките
Издавачки центар ТРИ

Правта на библиотеките

Шифра на артикл: 009263
ISBN: 9786082306742
Код на производителот: 9263
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Кој не умрел во книжевното дело, нема да умре никогаш. Големото „петокнижје“ на Митко Мадјунков поcхнува со Времето на ирвасите, по што следуваат Птиcите од ланските гнезда, Непостојната книга (необјавено), Правта на библиотеките и Времето пред приказната. Со двојното појавување на поимот „време“ во самите наслови на делата, на поcхетокот и на крајот од cиклусот, се подвлекува и една од cентралните теми на оваа, во нашата книжевност единствена романескна cелина. Станува збор за грандиозно дело кое ќе се коментира во времињата што се пред нас, и од кое ќе се бараат решенија и насоки. Во Правта на библиотеките, наспроти „лажниот“ Дон Кихот како редукcија на донкихотските вредности во нашиот свет, се појавува „вистинскиот“ Дон Кихот кој низ каталошкиот книжен виор слегува во поџемјето, каде што, со другите ликови на делото, води битка за „спас на светот“ преку книгата и сè она што таа го олиcетворува. Акад.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Раскази
Автор Митко Маџунков
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници504

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nadija Rebronja
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nikolai Gogol
299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ted Chiang
1.499 МКД
24,26 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB