Пернички раскази
Магор

Пернички раскази

Шифра на артикл: 056471
Баркод: 9786082236568
Код на производителот: 56471
Достапно веднаш
0 МКД
500 МКД
500 МКД
8,09 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Пернички раскази“ е збирка раскази на Здравка Евтимова, бугарска писателка чии раскази се објавени во 31 земја ширум светот. Збирката се состои од 32 расказа кои во САД беа објавени како две засебни збирки раскази. Расказот „Погрешно“, вклучен во книгата Пернички раскази, беше избран и е дел од антологијата Најдобра европска фикција 2015, објавена во 2015 година од Dalkey Archive Press во САД. Најдобрите раскази на Здравка Евтимова се собрани во „Пернички раскази“. Тие ја позиционираат на водечкото место во современата бугарска книжевност и долгогодишната традиција на бугарски раскази. Во зависност од нивните теми, расказите во збирките можат да се поделат на следните групи: 1. Раскази со фокус врз социјални прашања; 2. Раскази за моќта на љубовта; 3. Раскази посветени на силата на корените што родителите им ги пренесуваат на децата; 4. Раскази во чие средиште е хуманизмот или неговиот недостиг во денешеницата; 5. Раскази за одмазда; 6. Раскази посветени на уметници.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Раскази
Автор Здравка Евтимова
Издавач Магор
Боја Кафена
Димензија A5
Возраст 18+ години
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2020
Број на страници264

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nadija Rebronja
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nikolai Gogol
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ted Chiang
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 315 МКД
5,10 EUR
Заштеда 30%
450 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.4 MB