88

88

Шифра на артикл: 063067
Автор: Nadija Rebronja
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Вообичаено, пијаното има 88 клавиши, 52 бели и 36 црни, од кои произлегуваат 88 тонови. Пијанистот по правило чита 88 ноти. Овие 88 микропрозни дела истовремено сочинуваат едно пијано и еден концерт за пијано. Секоја приказна е еден тон, но сите приказни собрани заедно, бидејќи така треба да ги читаме, чинат целина, не роман, како што би можел некој грешно да помисли, туку една прецизно обликувана музичка форма. На прв поглед, светот на Надија Реброња не е миметички, не ја опишува стварноста, не сведочи на суд. Но, како што Баховите „Голдберг-варијации“ не ја опишуваат стварноста, ниту можат да се употребат како доказ на суд, а сепак, ништо така прецизно не говори за стварноста како кога Глен Гулд мрморејќи ги свири „Голдберг-варијациите“, така и во „88“, на Надија Реброња, светот и животот се пренесени во зборови. Музиката е постојана. Чудесно, неподносливо убава книга, што секој читател ќе ја смета за своја. А вториот, црн клавиш што гласи: „ ‒ од брзиот воз можеш да видиш како возот
Карактеристика Вредност
Kатегорија Раскази
Автор Nadija Rebronja
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници96

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nikolai Gogol
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ted Chiang
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 315 МКД
5,10 EUR
Заштеда 30%
450 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.22 MB