Шинела и други раскази
Антолог

Шинела и други раскази

Шифра на артикл: 094131
Баркод: 9786082436814
Достапно веднаш
0 МКД
400 МКД
400 МКД
6,47 EUR
Заштеда: 0 МКД
  • NSZ
    *
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Опис Дополнителни информации Коментари Прозата на Николај В. Гогољ стои во основите на модерната европската литература, како претходник на Франц Кафка, но и како мајстор на гротеската. Гогољ живее и твори на преминот меѓу две големи книжевно-историски епохи романтизмот и реализмот, при што неговите дела ги имаат карактеристиките на двата правци. Извршил големо влијание на подоцнежните руски реалисти, но и на модернистите. Иако расказите му се проникнати со типично руска атмосфера, успеал да создаде општочовечки и универзални дела. Гогољ ни укажа на сличностите на нашиот свет со пеколот, на истоветноста меѓу сонот и јавето, на алогичното и баналното како клучни во нашето постоење, на невозможното како возможно и на тенката линија што го дели лудилото од уметноста. Полни со имагинација и безвремени, неговите раскази остануваат свежи и значајни денес исто толку колку што биле во времето кога се појавиле. Од „Виј“ и „Нос“ до „Портрет“ и „Шинела“, оваа збирка ни ги носи осумте раскази на Гогољ кои се вброени во класичните дела на руската и светската литература.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Раскази
Автор Ниолаи В.Гогољ
Издавач Антолог
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2024
Број на страници287

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 360 МКД
5,83 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 390 МКД
6,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 420 МКД
6,80 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nadija Rebronja
Цена 300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Nikolai Gogol
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Ted Chiang
Цена 1.499 МКД
24,26 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 315 МКД
5,10 EUR
Заштеда 30%
450 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB