Историја на Охридската архиепископија 2
Икона

Историја на Охридската архиепископија 2

Шифра на артикл: 063883
Баркод: 9786084993308
Достапно веднаш
0 МКД
1.000 МКД
1.000 МКД
16,18 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
„Историјата дејствува и денес, како што ќе дејствува и утре. На изглед таа лежи заедно со одамнешните мртви, но во реалноста таа се движи и со нас живите, како сенка од нашите тела, зашто ништо човечко не настанува од ништо. Денешните собитија ги кријат своите корени во минатото, коешто е стебло на иднината.“ Вака охриѓанецот Иван Снегаров ќе го опише своето дело „Историја на Охридската архиепископија, кое е плод на неговата дипломска работа којашто произлегла по неговите студии во Киев на Духовната академија. Цитат: „…Споменот за Охридската архиепископија… не исчезнал. Осум векови таа го воспитувала православното население во Македонија и оставила неизбришливи траги во неговата душа. Како што ние ги наследуваме карактерните особини на своите родители, дедовци и прадедовци, така воздејствувала врз еден народ и неговата духовна мајка – неговата родна Црква, во чиј скут тој растел, под влијанието на нејзините вдахновени песни и мудри совети. Дали со прочуената револуционерна борба за автономија на Македонија не се одразувала несвесно вековната борба на Охридската архиепископија за својата автокефалија? Во тоа сум целосно убеден, како последица на моето изучување на животот на таа црква. Тоа убедување го искажав во својот труд за Охридската архиепископија.“ Она во што Снегаров длабоко верувал го искажал јасно во неговиот труд: „Историјата на Охридската црква е историја на осумвековната духовна независност, би рекол, на духовна сувереност на Македонија. Историјата на последната нѐ уверува: дека, како што во старо време била основа за духовно обединување на балканските народи, така и сега таа може да се преобрати од јаболко на меѓубалкански раздори, во алка на општо-балканското братство.“
Карактеристика Вредност
Kатегорија Религија
Автор Иван Снегаров
Издавач Икона
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници536

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 800 МКД
12,94 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Pope Francis
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Robert Alter
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 349 МКД
5,65 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.21 MB