Почетно учење за децата
Икона

Почетно учење за децата

Шифра на артикл: 063885
Баркод: 9786084993346
Достапно веднаш
0 МКД
199 МКД
199 МКД
3,22 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Партенија Зофрафски во текот на својот богат и неуморно активен живот бил – духовник, свештеник, монах, архимандрид, епископ, митрополит, аџија преродбеник, просветител, вероучител, професор, педагог, книжевник, учебникар, филолог, јазичен теоретичар, граматичар, славист, општественик, народен трибун, училишен реформатор, црковен реорганизатор, говорник, беседник, проповедник, неуморен собирач на народни умотворби. Со сигурност бил и повеќе од овие прости набројувања. Партенија е заслужен за препознавање на потребата, наместо на грчки, народот да се поучува на христијанската вера преку својот јазик и со тоа да се описменува. Првите учебници кои Партенија ги составил а ние овде ги имаме за првпат можност да ги читаме прилагодени на денешниот наш современ јазик се Свештена Историја на старо и новозаветната црква, Почетното учење за децата, неговиот превод на Житието на св Климент Охридски од Теофилакт како и малата книшка Мисли за бугарскиот јазик. Тоа се првите книги кои Зографски ги направил за наместо од грчки, нашите деца во училиштата да се учат на доховноста и да се описменуваат од книги на својот јазик зашто како што се залагал во нив: Најнапред учи од книга на својот јазик, после, ако имаш време, учи и на други јазици. Павле (подоцна со монашко име Партениј), најпрво учи во манастирот Бигорски оттаму продолжува да учи кај Димитар Миладинов во Охрид, а патот на образованието преку Призрен Солун, Цариград и Атина го донесува под закрила на архимандрит Анатолиј во Света Гора. Овој свештен човек својот ученик го предал на рускиот царски двор па, Зографски бил причислен како духовник при рускиот царски двор и бил пратен да ја доврши семинаријата во Киев. Завршил на Московската духовна академија, како воспитаник на рускиот царски двор, каде се броел како духовен воспитувач на царските деца во Петербург. Бил испратен и во Париз каде поминал 6 месеци за да го изучува францурскиот јазик. Познавањето на древните јазици (старогрчки, латински, еврејски и старохалдејски) но и, руски и француски, му биле силна подлога да се впушти во учебникарство и просветителство на својот народ откако се вратил на овие простори.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Религија
Автор Партениј Зографски
Издавач Икона
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2023
Број на страници81

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 699 МКД
11,31 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 800 МКД
12,94 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Pope Francis
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Robert Alter
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 349 МКД
5,65 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.32 MB