Старечник
Икона

Старечник

Шифра на артикл: 063880
Издавач: Икона
Достапно веднаш
0 МКД
699 МКД
699 МКД
11,31 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Најтрогателен израз на верата и љубовта на првата Црква кон Господа беше мачеништвото на верниците во периодот на прогонството. Во помирните времиња што следеа, мачеништвото со крв отстапи место на исто толку болното мачеништво на совеста, односно доживотната борба на секој христијанин да го достигне совршенството во Христа и очистувањето во овој свет. Треба да знаеме дека светите отци, кои станаа ревнители и учители на блажениот живот на монасите, откако беа разгорени од божествена и небесна љубов и сметајќи го за ништожно сè што е добро и драгоцено за луѓето, се грижеа да не прават ништо како би покажале; тајно го следеле Божјиот пат и од преголемо смиреноумие настојувале да го прикријат најголемиот дел од своите подвизи. Затоа, никој не можеше точно да ни го опише нивното добродетелно живеење, туку само некои нивни зборови или дела ни беа предадени како запис од оние кои многу се грижеа за тоа, не како да е предадено на нив, туку да ја поттикнува ревноста на оние што допрва ќе дојдат. – Ако човек во своето срце не каже: „Во светот сме само јас и Бог“, нема да има мир. – Да не уништив сѐ, немаше да можам себеси да се изградам. – За да се спасите, правете го ова: „Радувајте се секогаш, молете се непрестајно, благодарете за сѐ“. Потребно е да се стекнуваат христијански книги, бидејќи и самиот поглед на нив нè прави троми за грев и нè поттикнуваат повеќе да се свртиме кон праведноста.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Религија
Издавач Икона
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Број на страници320

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
Цена 199 МКД
3,22 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 299 МКД
4,84 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 800 МКД
12,94 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Pope Francis
Цена 999 МКД
16,17 EUR
Sačuvano u omiljne
Автор : Robert Alter
Цена 1.099 МКД
17,78 EUR
Sačuvano u omiljne
Цена 349 МКД
5,65 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.3 MB