Беатриче и Вергилиј
Издавачки центар ТРИ

Беатриче и Вергилиј

Шифра на артикл: 002412
ISBN: 9786082300801
Код на производителот: 2412
Автор: Јан Мартел
Достапно веднаш
0 МКД
350 МКД
350 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Како и во својот прв роман, жживотот на Пи, кој стана светски бестселер, канадскиот писател Јан Мартел во својот нов роман, Беатриче и Вергилиј, ја употребува алегоријата како книжевна техника и им го „позајмува“ гласот на жживотните, кои стануваат главни ликови во неговите приказни. Во Беатриче и Вергилиј, Мартел зборува за една од најголемите трауми во дваесеттиот век преку една метафорична, интимна и едноставно раскажана приказна. Романот започнува кога еден млад писател, чија биографија неверојатно потсетува на биографијата на самиот Мартел, почнува да добива мистериозни писма кои содржат раскази и драми напишани од непознат писател, а кои раскажуваат приказна за две жживотни: мајмунот Вергилиј и магарето Беатриче. Како што тече романот, читателот полека насетува што се крие зад алегориите и метафорите, за да стигне на крајот до шокантните последни страници...
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Јан Мартел
Издавач Издавачки центар ТРИ
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници169

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.38 MB