Спилата на Таниос
КСЦ Полица

Спилата на Таниос

Шифра на артикл: 003568
ISBN: 9786084780540
Код на производителот: 3568
Автор: Амин Малуф
Достапно веднаш
0 МКД
300 МКД
300 МКД
4,85 EUR
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Во Кфарјабди, бајковито место во либанските планини, постои невообичаена спила која ја следи проклетство и забрана. Сакајќи да ја открие нејзината тајна, нараторот на оваа ориентална приказна за лјубовта, одмаздата и политичките интриги копа по дамнешното минато на родното место. Тој се обидува да ги поврзе деловите од еден летопис од почетокот на деветнаесеттиот век со сеќавањата на старците од селото за тоа бурно доба, кога на ова тло се бореле локалните феудалци, турскиот султан и египетскиот паша, а преку нив и западните сили и колонијалните ривали, воведувајќи ја во игра сета сложеност на Либан во времето на Отоманската империја. На нараторот пред очите му излегува ликот на шеикот Франсис инаку донжуан , учениот маскар Надер кој чита додека јава, грузиска проститутка, англискиот патријарх кој отвора школо во муслиманско село и кој го демне смртта на нишанот од пушката на англискиот конзул и прекрасната Ламија која својата убавина ја носи како крстч а пред сè Та
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Амин Малуф
Издавач КСЦ Полица
Јазик Македонски
Година на објавување2016
Број на страници278

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
600 МКД
9,71 EUR
Sačuvano u omiljne
400 МКД
6,47 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
530 МКД
8,58 EUR
Sačuvano u omiljne
350 МКД
5,66 EUR
Sačuvano u omiljne
300 МКД
4,85 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
Sačuvano u omiljne
500 МКД
8,09 EUR
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.06 MB