Невини
Арс Ламина

Невини

Шифра на артикл: 003931
ISBN: 9786082299709
Код на производителот: 3931
Достапно веднаш
0 МКД
200 МКД
200 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Двајца млади, дојденци од различни земји, случајно се сретнуваат во една продавница во Кембриx: Брани Таво, Курд, политички бегалец од Турција, и Ферузе, пребегната во Белика Британија од Иран за време на тамошната револуција. И двајцата имаат свои тајни и гревови. Малку по малку, меЌу нив се раЌа љубов која постепено се засилува, хранета од приказни, од заедничката приврзаност кон литературата и од заемното препознавање на тешкотиите на нивниот споделен егзил. Брани Таво раскаува скици од минатото на неговото семејство, ивописни приказни кои се испреплетуваат со дамнешните легенди: овчари погодени од гром, војници кои се враќаат дома со траумите од војната, крвави непријателства што уништуваат семејства, мечки што напаЌаат селани трагајќи по украдените мечиња и фотограф кој на селаните им ги пренесува новостите преку портретите што ги фотографира.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Бурхан Сонмез
Издавач Арс Ламина
Јазик Македонски
Повез Мек повез
Година на објавување2015
Број на страници160

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.36 MB