Срамота
Магор

Срамота

Шифра на артикл: 003971
ISBN: 9786082232980
Код на производителот: 3971
Автор: Џон М. Куци
Достапно веднаш
0 МКД
260 МКД
260 МКД
Заштеда: 0 МКД
Извести ме за попуст
  • NSZ
    *
Количина: 1 Kom
2
1
Зачувај во листата на желби
Pomoć
Срамота од Џон М. Куци е роман што тешко се заборава. Вознемирувачката приказна за тричлжената банда што ја силува ќерката на посрамотениот професор и книевник Дејвид Лури останува длабоко вреана во сеќавањето на читателот, речиси како физичка рана. Овој мајсторски приказ за приватното и јавното посрамотување и каење, претставено низ духовното и физичкото патешествие на контроверзниот протагонист Дејвид Лури, има и политички и интимен карактер. Ова исклучително, повеќеслојно, комплексно, стилски и јазично беспрекорно книевно дело е добитник на Букеровата награда во 1999 година. Со тоа Куци станува прв писател што ја добил оваа награда двапати, имајќи предвид дека во 1983 му е доделена за романот ѓживотот и времињата на Мајкл К. По ваквиот успех, Куци ја добива и Нобеловата награда за литература во 2003 година.
Карактеристика Вредност
Kатегорија Современа книжевност
Автор Џон М. Куци
Издавач Магор
Јазик Македонски
Година на објавување2013
Број на страници212

Уникатна услуга

Картичка за лојалност
Картичка за лојалност

Картичка за лојалност која овозможува попусти и поволности при купување.

 Бесплатна достава
Бесплатна достава

Бесплатна достава за нарачки над 1.500 денари.

Слични производи

Sačuvano u omiljne
500 МКД
array(0) {
}
Memory Consumption is: 11.37 MB